,

Engelli Özürlü Araç Alımı ve Şartları 2017

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Engelli vatandaşların günümüzde çektiği zorluklar arasında ilk sırada ulaşım problemi gelmektedir. Engelli kişilerin ulaşım sorunlarını çözmek için geliştirilen kampanyaların en dikkat çeken kısmı kişilere tanından engelli araç alımı sırasında ki indirimlerdir. Vatandaşların engelli raporları vasıtası ile ÖTV oranına tabi tutulmadan araç sahibi olabilmeleridir. ÖTV siz araba alacak kişilerin en az %40 ve üzeri engelli raporu olması gerekmektedir.

Engelli Araç Alımı Şartları nelerdir? Engelli Rapor Oranı Yüzde Kaç Olmalıdır?

Engelli araç alırken istenilen şartlar arasında engellilik sebebi belli bir rahatsızlıkta olma zorunluluğu yoktur. İşitme, Görme, Konuşma veya ortopedik böbrek rahatsızlığı olanlar, veya zihinsel engelliler engelli araç alımı indiriminden yararlanabilirler.

İndirimden yararlanacak engelli kişilerin engellilik oranı %90 veya . üzeri raporu olan kişiler ÖTV indiriminin tamamından faydalanabilirler. Engellilerin araç kullanıma durumu müsait ise alınan aracı kendisi kullanabilir. Eğer hastalığı araç kullanımına müsait değilse %90 üzeri engelli aracı almış kişilerin üçüncü derece akrabası veya özel bir şöförü aracı kullanma hakkına sahip olabilir.

Eğerki engellilik durumu %90’ın altında olan bireylerin engelli araç alımındaki şartları diğeri ile kıyasladığımızda değişiklik sergilemektedir. %90 özürlülük raponunun altında bir orana sahip olan engelli vatandaşlar ÖTV indiriminin tamamından muhaf değildir.

% 40 ve Üzeri Engelli Raporu ile Araç Satın Almak

Raporu %40 ve üzeri olan engelli araç alacak kişiler sadece ortopedik bir rahatsızlığı var ise engelli araç alabilirler diğer hastalıkları kapsamamaktadır.

Bu durumunda ki engelli vatandaşlar H ehliyet sahibi olmalı ve araçlarını kendileri kullanmalılardır. Eğerli sol elinde bir problem olan kişi ise B sınıfı ehliyet alabilmekte ve araç alırken de ÖTV indiriminin belli kısmından yararlanabilmektedir.

ÖTV Ödemeden Engelli Kaç Araç Alabilir Kaç Yılda Bir Yararlanabilir?

Engelli arabasına sahip olan kişiler istisna bir durum söz konusu olmadığında sadece 5 yıl da bir kere araç satın alabilirler. Belirtilen 5 yıllık süre geçmeden engelli vatandaşların indiriminden faydalanarak yeni bir araç satın alamazlar. Ayrıca engelli vatandaşlar 5 yıl süresince araçlarını da satamazlar satmak zorunda kaldıklarında indirimi ödeyebilir veya engelli bir başka kişiye aracını satabilme imkanı bazı şartlar içerisinde satış yapabilirler.

2017 Güncel ÖTV İndirimi nasıl hesaplanır?

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Özürlü Araç Alımların da Rapor Oranı Kaç Olmalı

Özürlü Araç Alımların da Rapor Oranı Kaç Olmalı

2017 Güncel ÖTV İndirimi nasıl hesaplanır?