,

Engelli ve Özürlü Raporuyla Alınan Arabanın Satışı Nasıl Olur 2017

Engelli ve Özürlü Raporuyla Alınan Arabanın Satışı Nasıl Olur 2017

Engelli ve Özürlü Raporuyla Alınan Arabanın Satışı Nasıl Olur 2017
Engelli ve Özürlü Raporuyla Alınan Arabanın Satışı Nasıl Olur 2017
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

2017 Engelli ve özürlü raporuyla alınan arabanın satışı nasıl olmalı nasıl satışını yaparım diyorsanız makalemizi okuyunuz.

Engelli raporuyla satın aldığınız aracın satış işlemleri birkaç prosedür ile takibi sonrası yapılmak da. Engellilere kolay sağlamak amacıyla düzenlenmiş bu raporda ilişkin satış ve tescil işlemlerini de 4 farklı prosedür ile yapılmak da.

Engelli Raporuyla  Alınmış Aracın, Başka 1 Engelli Şahsa Satılması

Satış  ve tescil işlemleri noter ile düzenleneceğinden dolayı ile tescile ilişkin bir belge gerektiğini söylemeliyiz. Bu belge düzenlemesi geçicidir. Aracın satışını ve tescili belge ücretini noter almak da.
Noter tarafından iptal edilecek olan belge satımı esnasında noter alır ve arşive ekler. Noterde ki tescil işlemlerinden sonra aracı satın alacak kişi mevcut engeline araçta tadilat ve de düzenlemeler yapılacaksa tadilat için özel proje hazırlanır.

Araç bu aşamaları da geçtikten hemen sonra aracı satın alacak şahsın ikamet ettiği şehir yada bölgedeki trafik şube tescile başvurması gerekiyor. İşlemlerin tamamı bittikten sonrada aracın tescil belgesi hazırlanmış olur.

Engelli Raporuyla Alınmış Bir Aracın, Engelsiz 1 Kişiye Satılması

Mevcut engelli raporu aracılığı ile satın alınmış olan bir aracın, Engeli bulanmayan herhangi bir kişiye satılması konusunda işlemler ise engelli bir kişi satılması işlemlerinde aynı aşamaların yapılması gerekiyor. Ama aracının plakasında var ise engelli işareti trafik şubeye gidilip kaldırılması gerekmekte dir.

 

Engelli Raporuyla Alınmış Bir Aracın, Diplomatik ve Kurum veya da Şahıslara Satılması

Satış sürecindeki işlemler tescil ve noter işlemleri gerektirdiği için diğer satış işlemlerinde olan aşamalardan oluşmaktadır. Satış tescil belgesini noter aracılığla tahsis edilip belge ücreti ödendikten sonra trafik belge ücretini de noter almaktadır.

 

Prosedürlerin değişmediği satışlarda ek olarak da dışişleri bakanlığı dan alınacak olan takrir belgesi ile trafik tescil kuruluşuna verilir. Araç da bu alınan belge ile  tehcili gerçekleşir.

Plaka işlemi içinde trafik şubeden yapılmaktadır.

 

Engelli Raporuyla Alınmış Araçların Satış Süresi

En çok sorulan sorulardan biri olarak satış süresi engelli raporu alınmış araçlarda bakanlar kurulunun belirlediği yasalar çerçevesinde satılabilir.

 

Engelli raporları ile satın aldığınız araçları bir başka engelli kişiye satılabilmesi için 3 yıl geçmesi şartı vardır.

En son çıkan yasaya göre bu şart ortadan kaldırılmıştır.

Engelli raporuyla alınmış bir aracı engelli olan birine kolaylıkla satışını yapabilirsiniz. Önemli olarak ta belirtmek isterim ki sadece engelli kişiler engelli kişilere satış yaparken bu yasa geçerlidir.

 

Normal kişilere satışı ise 10 yılı geçmiş olması gerekmekte bu süreç aracın trafiğe çıkış tarihi başlangıcıdır. 10 yıllı gecen aracın satışını yapmak içinde gümrük vergisi ödenmesi halinde normal bir kişiye satışı yapılır.

 

Engelli Kişi Vefatı ile Araç Satımı Nasıl Gerçekleşir?

Vefat durumunda engelli raporuyla alınmış araç satılabilmesi için en az 5 sene geçmesi gerekmekte. Aracın satışını hiçbir şekilde bu süreç geçmeden yapılamamakta fakat aracın gümrük vergileri ödenmesinin ardın satışında yapabileceğinizi belirtmek istiyoruz.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

A101 1 Haziran 2017 Aktüel Ürünler Kataloğu

Özürlü Araç Alımların da Rapor Oranı Kaç Olmalı

Özürlü Araç Alımların da Rapor Oranı Kaç Olmalı